Igen gyakran előfordul, hogy valaki hosszú időn keresztül küzd a foghiánnyal, és csak akkor szánja rá magát a fogbeültetés szájsebészet beavatkozásra, amikor már teljesen ellehetetlenedik a helyzet, és ez problémákat vet fel.
Ilyen esetben a csont elvékonyodik, egy része felszívódik, és az implantátumot beültetése előtt csontpótlás szükséges, mely egy szájsebészet beavatkozás, olykor jelentős műtétet kíván meg.
Az implantátum beültetése nem lehetséges abban az esetben, ha a csont mennyisége vagy minősége nem elégséges. A csontpótlás egy olyan szájsebészeti beavatkozás, mely révén a meglévő csontállomány valamilyen csontpótló anyaggal vagy saját csonttal kerül feltöltésre. A csontpótló anyag milyenségét az adott körülmények határozzák meg. A szájsebészet területén alkalmaznak szintetikus csontpótló anyagot, állati eredetű csontpótló anyagot, valamint a páciens saját csontját. A csontpótló anyagok előnyét vagy hátrányát az adott körülmény határozza meg, egyénenként változó, ám a saját csont gyorsabban beépül, így a teljes szájsebészet beavatkozás gyorsabb lefolyású lehet.
A pótlásra szánt saját csont származási helyét tekintve lehet az állkapocs csont vastagabb része, illetve lehet a csípőcsont, attól függően, hogy melyik területen milyen csontmennyiség áll rendelkezésre. Ezek a szájsebészet műtétek már valamivel komplikáltabbak, ám sok esetben nincs más lehetőség a csont pótlására, ami viszont elengedhetetlen az implantátum beültetéséhez.
Arcüreg emelés (Sinus lift műtét)
Amikor a felső állcsontban lévő fogak gyökerei benyúlnak az arcüregbe, akkor ott nagy mennyiségű csontveszteség lehet a fogak elvesztése után. Egy esetleges implantátum beültetéséhez vékony csont áll rendelkezésre az arcüreg és a szájüreg között a felső hátsó rágófogak esetén, szükség van szájsebészet területén végzett műtétre, jelen esetben csontpótlásra, más szóval sinus liftre. Ilyen esetben a csontpótló anyag az arcüreg nyálkahártya és a csont közé kerül, és ezután a szájsebészeti beavatkozás után történhet csak meg a felső állcsontba való implantátum beültetés.
Abban az esetben, ha az arcüreg emelés műtét során csak kis mennyiségű csontpótló anyagot kell behelyezni, akkor van rá esély, hogy a két szájsebészeti beavatkozás, a csontpótlás és az implantátum beültetés egyszerre legyen végrehajtva.
Azonban, ha a csontveszteség jelentős, akkor a csontosodás ideje általában 6-8 hónap, és csak ezután történhet meg a következő szájsebészeti beavatkozás, az implantátum beültetése.
A csontpótló műtétek a szájüregen át történnek, általában helyi érzéstelenítéssel, ezek a szájsebészet beavatkozások nem megterhelőek a páciensre nézve. A műtét után előfordulhat minimális fájdalom, de ez hamar megszűnik, amennyiben a páciens betartja a szájsebészet műtét utáni teendőket, és betartja az orvosi előírásokat. Ezek a teendők a csontosodás szempontjából is nagyon fontosak, ezekről pontos tájékoztatást kap a páciens a szájsebészet szakorvostól.
A csontpótlás egy összetett fogászati beavatkozás, ebből adódóan bizonyára számtalan kérdés merült fel Önben a témával kapcsolatban. Első körben azt kell tisztáznia, hogy Önnek szüksége van csontpótló vagy sinus emelő beavatkozásra. Ezt legegyszerűbben úgy teheti meg, ha ellátogat a Rendelőnkbe, egy térítés mentes szájsebészeti konzultációra, ahol kezelőorvosa pontos diagnózist készít fogainak állapotáról és ez alapján derül ki, hogy az Ön esetében szükség van-e erre a kezelésre.